EDUKACJA EKOLOGICZNA W LATACH 2016 -2017 r. - realizacja konkursów ekologicznych i programów edukacyjnych z zakresu ochrony środowiska, gospodarki odpadami i ochrony przyrody:
- Udział 73 osób w programie edukacyjno – szkoleniowym „Zielona Polska”. Program obejmował zagadnienia dotyczące „smogu” – spalania paliw w piecach, nowoczesnych technologii ogrzewania budynków, termoizolacji, zdrowego trybu życia, bezpieczeństwa powodziowego i ochrony rzek, wpływu człowieka na naturalne środowisko i zagrożeń dla przyrody i środowiska.
- Organizacja imprezy ekologicznej „Łowcy Baterii” w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 w Kozienicach – uczestniczyło 8 placówek oświatowych i zebrano 3280,40 kg baterii. W ramach tej imprezy przeprowadzony był konkurs na wykonanie plakatu, prezentację i pracę literacką.
- Impreza ekologiczna „XIV i XV Festiwal Przedszkolnej Piosenki Ekologicznej” pod hasłem „W kierunku przyrody” i „Palący temat – niska emisja” w PP Nr 1 - uczestniczyły dzieci 5 – 6 letnie z 5 przedszkoli. Celem było uświadamianie dzieciom, że dbanie o Ziemię to obowiązek każdego człowieka oraz rozwijanie zainteresowań problematyką przyrodniczo – ekologiczną.
- Organizacja imprezy ekologicznej „Festyn zdrowia” w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 w Kozienicach. W festyn zaangażowanych było 16 klas tj. ok. 300 uczniów. Uczniowie przygotowali 32 potrawy ekologiczne. Podczas festynu uczestnicy dowiedzieli się więcej o zdrowej żywności i jej znaczeniu w codziennym życiu. Zapoznali się z mapą gospodarstw ekologicznych z okolic Kozienic oraz mieli możliwość spróbowania ich produktów.
- Konkurs z zakresu ochrony przyrody z cyklu „Na skraju Puszczy” pt. „Nad Wisłą piękną i czystą” i „Leśne spotkanie z przyrodą” w PSP Nr 3. Do pleneru malarskiego przystąpiło 44 uczniów z 6 placówek oświatowych. W dziedzinie plastyki uczniowie złożyli 41 prace i 25 w dziedzinie fotografii. Celem konkursu było dostrzeganie piękna Wisły i jej walorów, rozbudzanie ekologicznego myślenia, miłości i szacunku do przyrody, rozwijanie wrażliwości artystycznej, inwencji twórczej i kreatywności uczniów oraz integracja twórcza dzieci i młodzieży. Podczas uroczystości wszyscy zgromadzeni obejrzeli prezentację medialną na temat „Odnawialne i nieodnawialne źródła energii” przedstawioną przez wolontariat pracowniczy ENEA Wytwarzanie sp. z o. o. w Świerżach Górnych oraz zapoznali się jak powstaje prąd i jak Elektrownia dba o środowisko.
- W Sali koncertowo – kinowej Centrum Kulturalno - Artystycznego w Kozienicach odbyły się spektakle teatralne dla dzieci przedszkolnych i I klas szkół podstawowych, pt.: „Zabawki w opałach”, „Szukając zielonej planety” i „Zielony Kopciuszek”. Teatrzyki obejrzało około 850 dzieci. Przedstawienia miały charakter bajek o tematyce ekologicznej – przypominały najmłodszym jak ważny jest szacunek wobec przyrody, a także uczy jak o nią dbać. Utrwaliły i poszerzyły wiedzę dzieci na temat zasad segregacji odpadów i znaczenia właściwego gospodarowania odpadami. Dzieci miły szansę utrwalenia zasady segregacji, obowiązującej w naszej gminie. Ponadto spektakle podkreślały, jak ważna jest ochrona powietrza oraz walka z niską emisją. Ukazały negatywne skutki palenia śmieci w domowych paleniskach, ogrzewania domów węglem i spali samochodowych. Przedstawiły dzieciom sposoby postępowania z elektrośmieciami i wyrzucanymi zabawkami. Zwróciły uwagę na zagadnienia związane ze zwierzętami z naszego najbliższego otoczenia. Zachęcały do walki z problemem zanieczyszczenia powietrza. Dzieci aktywnie brały udział w realizacji niektórych scen teatrzyku.
- Konkurs z zakresu ochrony przyrody w PSP Nr 3 z cyklu „SOS dla Ziemi” pt. „Zdrowie na talerzu” i „Zdrowy styl życia – czy cukrzyca”. Uczestniczyło 8 placówek oświatowych. Dzieci i młodzież wykonała 198 prace plastyczne i 17 zestawów fotografii. Celem konkursów było zdrowe odżywianie, wdrażanie do prowadzenia zdrowego stylu życia, uświadamianie potrzeb dbania o swoje zdrowie. Odbyły się także prelekcje połączone z prezentacją multimedialną o podstawach zróżnicowanej diety i produktach, jakie powinny się w niej znajdować, zasady zdrowego odżywiania i jak powinna wyglądać dieta młodego ucznia.
- I i II edycja konkurs z cyklu „EKO-ŚWIĘTA”, uczestniczyło 15 placówek oświatowych i 140 uczniów. Dzieci i młodzież wykonało 115 prac. Celem konkursów było kultywowanie i podtrzymywanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, propagowanie aktywnej ochrony środowiska, rozwijanie i kształcenie umiejętności plastycznych, rozwijanie zainteresowań problematyką ekologiczną. Prace (stroik, prezenty, dekoracje świąteczne) wykonane były z materiałów przyjaznych środowisku.
EDUKACJA EKOLOGICZNA I NOWE ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW
Dlaczego segregacja jest tak ważna?
Recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, gdyż umożliwia wytwarzanie nowych produktów przy użyciu znacznie mniejszej ilości surowców i energii.
Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady przestaje być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem. Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetworzony na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Aby uratować jedno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury. Segregowanie odpadów przynosi także korzyści finansowe – segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziemy pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy.
Dzięki recyklingowi zmniejszamy ponadto zużycie surowców, których zasoby są ograniczone oraz zmniejszymy emisję szkodliwych substancji do środowiska.
W celu poprawy efektywności segregacji odpadów komunalnych, od 1 lipca 2017 r. na terenie całego kraju obowiązuje Wspólny System Segregacji Odpadów(WSSE). Odpady będą dzielone na cztery frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło, do żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji. Jednym z powodów wprowadzenia nowych regulacji jest konieczność zwiększenia przez Polskę poziomu odpadów poddawanych recyklingowi. W 2020 r. zgodnie z unijnymi regulacjami, Polska musi uzyskać 50% poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Tymczasem obecny poziom recyklingu odpadów komunalnych w Polsce, czyli tych pochodzących z naszych domów, znacznie odbiega os średniej europejskiej i wynosi 26 proc.
W Gminie Kozienice Wspólny System Segregacji Odpadów obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. Należy pamiętać, że prawidłowa segregacja odpadów komunalnych zaczyna się w domu i segregacja winna przedstawić się w sposób następujący:
Papier – pojemnik niebieski
Wrzucamy:
- opakowania z papieru, kartony, tekturę (także falistą),
- katalogi, ulotki, prospekty,
- gazety i czasopisma,
- papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki,
- zeszyty i książki,
- papier pakowy,
- torby i worki papierowe.
Nie wrzucamy:
- ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych,
- papieru lakierowanego i powleczonego folią,
- papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego,
- kartonów po mleku i napojach,
- papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych,
- tapet,
- pieluch jednorazowych i podpasek,
- zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych,
- ubrań.
Szkło – pojemnik zielony
Wrzucamy:
butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych),
szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).
Nie wrzucamy:
- ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów,
- szkła okularowego,
- szkła żaroodpornego,
- zniczy z zawartością wosku,żarówek i świetlówek,
- reflektorów,
- opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych,
- luster,
- szyb okiennych i zbrojonych,
- termometrów i strzykawek.
Metale i tworzywa sztuczne – pojemnik żółty
Wrzucamy:
- odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach,
- nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych,
- plastikowe opakowania po produktach spożywczych,
- opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach),
- opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania, kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp.,
- plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie,
- aluminiowe puszki po napojach i sokach,
- puszki po konserwach,
- folię aluminiową,
- metale kolorowe,
- kapsle, zakrętki od słoików,
- zabawki (zabawki z tworzywa sztucznego, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).
Nie wrzucamy:
- butelek i pojemników z zawartością,
- opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych,
- opakowań po olejach silnikowych,
- części samochodowych,
- zużytych baterii i akumulatorów,
- puszek i pojemników po farbach i lakierach,
- zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.
Odpady ulegające biodegradacji – pojemnik brązowy
Wrzucamy:
- odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.),
- gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawę, liście, kwiaty,
- trociny i korę drzew,
- resztki jedzenia.
Nie wrzucamy:
- kości zwierząt,
- odchodów zwierząt,
- popiołu z węgla kamiennego,
- leków,
- drewna impregnowanego,
- płyt wiórowych i MDF,
- ziemi i kamieni,
- innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).
Elektrośmieci i inne odpady problemowe zanieś do specjalnego punktu.
Kozienicka Gospodarka Komunalna Sp. z o. o. prowadzi Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Kozienicach przy ul. Chartowej, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18, w soboty od 8 do 16.
PSZOK jest miejscem, do którego mieszkańcy Gminy Kozienice mogą na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość, przywieźć własnym transportem selektywnie zebrane odpady komunalne takie jak:
- przeterminowane leki i chemikalia,
- zużyte baterie i akumulatory,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- meble i inne odpady wielkogabarytowe,
- zużyte opony,
- odpady zielone,
- odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne,
- odpady ulegające biodegradacji,
- tekstylia,
- popiół,
- papier,
- szkło,
- metale,
- tworzywa sztuczne.
Od 1 stycznia 2018 r. KGK Sp. z o.o. odbiera także popiół pochodzący z palenisk domowych, który należy zbierać do własnych worków o masie nie przekraczającej 25 kg.
Przeterminowane leki wrzucamy do pojemników, które znajdują się w aptekach.
Najlepsze metody ograniczenia powstawania odpadów i zanieczyszczeń oraz poprawy stanu środowiska naturalnego.
- Rozmowa ze swoimi bliskimi o tym co możecie zrobić na rzecz ochrony środowiska. W ten sposób zaczynasz kształtować świadomość swojego otoczenia.
- Wychodząc z psem na spacer postaraj się po nim posprzątać i zwracaj uwagę innym osobom na to czy sprzątają czy nie. Dbasz w ten sposób o swoje otoczenie i masz wpływ na „okoliczną gospodarkę odpadami”.
- Gaś światło kiedy wychodzisz z pokoju, wyłączaj telewizor, radio, komputer, gdy skończyłeś z nich korzystać. To dość banalne, ale w ten sposób oszczędzasz energię i własne pieniądze.
- Segreguj odpady w domu oraz o ile to możliwe segreguj wraz z bliskimi. Zwracajcie również uwagę na odpowiednie oddawanie odpadów niebezpiecznych. W ten sposób ograniczysz ilość produkowanych odpadów.
- Oszczędzaj zużycie wody – zwłaszcza przy takich czynnościach jak mycie zębów czy golenie. O ile to możliwe korzystaj z prysznica. Oszczędzisz wodę i zmniejszysz koszty.
- Używaj dwóch stron kartki papieru – nie ważne czy piszesz, drukujesz czy rysujesz. Zmniejszysz wycinanie drzew z których przecież wytwarzany jest papier. Ograniczysz w ten sposób ilość powstawania odpadów.
- Korzystaj z ekologicznych środków transportu. Bliskie dystanse pokonuj piechotą lub rowerem. W dalszą podróż wybierz się autobusem. W ten sposób przyczynisz się do zmniejszenia szkodliwych emisji do powietrza.
- Idąc na zakupy weź ze sobą własną torbę biodegradowalną, papierową lub z materiału. Wybór koszyka też nie będzie zły. Zmniejszysz ilość plastikowych torebek w swoim domu i otoczeniu, a ilość wytworzonych odpadów zmniejszy się.
- Zwracaj uwagę na to co kupujesz. Istotne jest czy opakowanie jest biodegradowalne lub nadaje się do recyklingu, oraz czy produkt jest szkodliwy dla środowiska. Kupuj tylko to co Tobie faktycznie potrzebne. Rozrzutność generuje odpady.
- Jeśli przestałeś korzystać z produktu, który jest jeszcze sprawny, zastanów się czy nie znasz kogoś komu mógłby się on przydać. Dobrym pomysłem jest wymiana książek, gier, ubrań a ostatnio nawet powstał pomysł wymiany jedzenia.
PRAWIDŁOWA SEGREGACJA ODPADÓW
Zapewnienie odpowiedniego stopnia recyklingu oraz wchodzące w życie bardziej restrykcyjne przepisy w zakresie segregacji odpadów komunalnych, zobowiązują nas do podstawowych zasad ich segregacji. Oto niektóre z nich:
- Segregując dajesz odpadom szanse na drugie życie. Zmniejszasz zanieczyszczenie środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach. Dzięki recyklingowi osiągamy niższe koszty produkcji nawet o 60%, ograniczamy zanieczyszczenie powietrza, gleby, wody, emisji gazów cieplarnianych, produkcje odpadów przemysłowych. Użycie surowców wtórnych przedkłada się w procesie produkcyjnym na obniżenie zużycia energii w porównaniu do procesu opartego na surowcach pierwotnych o 95% w przypadku aluminium, o 85% przy wykorzystaniu miedzi, o 80% przy tworzywach sztucznych, 74% przy stali, 65% przy papierze i 30% w przypadku szkła.
- Zgniataj puszki i butelki przed wyrzuceniem. Zgnieciona butelka zajmie 80% miejsca mniej. Dzięki temu rzadziej możesz wynosić odpady ze swojego domu, a firmy odbierające nie muszą wozić powietrza.
- Wyrzucaj szkło i kartony po sokach i mleku bez kapsli i nakrętek. Po odkręceniu posegreguj do odpowiednich pojemników.
- Zwracaj uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach. Znajdują się na nich informacje o pochodzeniu, surowcu, z którego zostały zrobione oraz możliwym wtórnym przetworzeniu.
- Opróżniaj butelki, słoiki, kartony. Wszystkie opakowania przed wyrzuceniem powinny zostać dokładnie opróżnione.
- Rozkładaj kartony przed wyrzuceniem do pojemnika. W ten sposób będą zajmowały mniej miejsca i rzadziej będziesz musiał je wynosić.
- Zabieraj ze sobą wielorazową torbę na zakupy. Foliowe torebki używasz przeważnie tylko raz, a później wyrzucasz - postępując tak produkujesz więcej odpadów. Torba zakupowa, którą będziesz mieć zawsze przy sobie, to zdecydowanie mniejszy ciężar dla środowiska.
- Szkło opakowaniowe to nie to samo co szkło gospodarcze. Dlatego nie wrzucaj do pojemników do segregacji pobitych luster, szyb, szklanek. Zanieczyszczenie odpadów szklanych (słoików, butelek) poprzez fragmenty innego szkła może spowodować niemożność przetworzenia tego surowca.
- Do pojemników do segregacji nie wrzucaj odpadów bardzo zabrudzonych, np. papieru po maśle, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych. Nie segregujemy odpadów zabrudzonych klejami oraz zatłuszczonych.
Pamiętajmy o oddawaniu do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) przy ul. Chartowej w Kozienicach zużytego sprzętu elektronicznego, baterii, akumulatorów, gruzu, odpadów niebezpiecznych (opakowań po olejach silnikowych), puszek po farbach, świetlówek, umywalek, muszli toaletowych, odpadów poremontowych, odpadów wielkogabarytowych, itp.
Przeterminowane leki wrzucajmy do pojemników w aptekach.