Lokalizacja i charakterystyka
Kozienice leżą w południowej części województwa mazowieckiego, pomiędzy Warszawą a Radomiem, w dolinie Wisły na granicy jednego z najbogatszych przyrodniczo kompleksów leśnych – Puszczy Kozienickiej.
Zachwycają położeniem, ładem przestrzennym oraz zabytkowym Zespołem Pałacowo-Parkowym, w którym znajduje się siedziba Urzędu Miejskiego. Gmina Kozienice, z miastem będącym siedzibą powiatu, jest gminą o charakterze miejsko-wiejskim. Na jej terenie znajduje się 36 sołectw i 6 komitetów osiedlowych.
Gmina Kozienice – z miastem będącym siedzibą powiatu - jest gminą o charakterze miejsko-wiejskim. Na jej terenie znajduje się 36 sołectw i 6 komitetów osiedlowych.
Powierzchnia gminy zajmuje 24 448 ha, w skład której wchodzą:
tereny zurbanizowane – 15,8 km2,
tereny rolne – 112,6 km2,
tereny leśne – 100,5 km2,
nieużytki – 16,1 km2.
Rozwój społeczno-gospodarczy Kozienic od wielu lat charakteryzuje się tendencją wzrostową. Najwyraźniej widać to w obszarze budownictwa i infrastruktury komunalnej. Inwestycje własne – przy wsparciu z funduszy zewnętrznych - pozwoliły uporządkować w 100 % gospodarkę wodno-ściekową, a także w wysokim stopniu Infrastrukturę drogową, oświatową i sportową.
Wg stanu na dz. 31 grudnia 2015 r. :
- sieć wodociągowa – 197,65 km + 85,63 km (długość przyłączy),
- stacje uzdatniania wody – 7 szt. (ul. Słoneczna Kozienice, ul. Rodzinna Kozienice, Stanisławice, Nowa Wieś, Wola Chodkowska, Łuczynów, Janów),
- sieć kanalizacyjna – 205,20 km + 63,30 km (długość przyłączy),
- oczyszczalnie ścieków – 4 (Kozienice, Nowa Wieś, Majdany, Ryczywół),
- sieć drogowa – 123,8 km dróg gminnych, 82 km dróg powiatowych, 40,6 km dróg krajowych,
- placówki oświatowe: 22 placówki publiczne (6 przedszkoli, 11 szkół podstawowych, 3 gimnazja, 1 szkoła muzyczna i 1 ognisko pracy pozaszkolnej) oraz 2 placówki niepubliczne (1 punkt przedszkolny, 1 gimnazjum dla dorosłych),
- polityka społeczna: MGOPS, WTZ, OPU,
- ochrona zdrowia: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Przychodnie Kozienickie", którego organem założycielskim jest Gmina Kozienice, Samodzielny Publiczny Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, przychodnie prywatne, żłobek miejski,
- kultura: Kozienicki Dom Kultury im. B. Klimczuka, Biblioteka Gminy Kozienice im. ks. F. Siarczyńskiego, Muzeum Regionalne im. T. Mikockiego,
- sport i rekreacja: kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu.
Realizowane od kilkunastu lat, na pierwszy rzut oka niewidoczne - choć niezwykle potrzebne - inwestycje uporządkowały w 100% kozienicką gospodarkę wodno-ściekową. Dzięki przyjętej strategii na bieżąco wykonywane są inwestycje drogowe, zagospodarowywane place i skwery publiczne, budowane oświetlenie. Samorząd skupia się na sferze edukacyjnej, kulturalnej, sportowo-rekreacyjnej i społecznej.
Chlubą miasta jest – oddany do użytku pod koniec 2015 roku – nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt Centrum Kulturalno-Artystycznego. W budynku swoje siedziby mają Kozienicki Dom Kultury im. B. Klimczuka, telewizja lokalna, Szkoła Muzyczna I i II stopnia, multimedialna biblioteka oraz kino. CKA unifikuje środowisko kulturalne w gminie - poza ujętymi w grafiku stałymi zajęciami, odbywają się w nim wernisaże, wieczory literackie, przedstawienia teatralne i muzyczne. Obiekt tętni życiem, a zainteresowanie udziałem w różnorodnych wydarzeniach, przekracza oczekiwania, jednocześnie potwierdza zasadności inwestycji.
Dzięki zrównoważonemu rozwojowi, stabilnym dochodom i pozyskiwanym środkom zewnętrznym Gmina Kozienice jest gminą wiodącą w rozwoju nie tylko na terenie byłego województwa radomskiego, ale także obecnego województwa mazowieckiego. Dynamizm rozwoju Kozienic obrazuje, opracowany pod przewodnictwem profesora Pawła Swianiewicza (Uniwersytet Warszawski) „Ranking – sukces mijającej kadencji (2010 – 2014)”, w którym Gmina Kozienice została oceniona jako 5 najlepiej rozwijająca się gmina w województwie mazowieckim (Kozienice wyprzedziły miasta należące do aglomeracji warszawskiej), a 14 w Polsce.
Kozienice to także centrum rekreacyjno – sportowe południowego Mazowsza.
Nowoczesne obiekty sportowe gwarantują relaks i aktywne spędzanie wolnego czasu. Dopełnieniem wypoczynku jest malowniczo usytuowany Ośrodek Rekreacji i Turystyki.
Na uwagę zasługuje również propozycja kulturalno-rozrywkowa. Rokrocznie gmina jest organizatorem ponad 200 imprez, których rodzaj i charakter dostosowany jest do różnorodnych gustów i grup odbiorców. Do najpopularniejszych należą Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka, Dni Puszczy Kozienickiej, Półfinał Narodowego Konkursu Piękna Miss Polski bądź Grand Prix Polski w Pływaniu.
Miasto wzmacnia się na mapie Polski. Niewątpliwym sukcesem jest wyróżnienie Kozienic w ogólnopolskim niezależnym rankingu, pt. „Ranking gmin - gdzie żyje się najlepiej”, w którym to w gronie najlepszych polskich gmin miejsko-wiejskich Kozienice zajęły bardzo dobre IV miejsce, co uplasowało je także na I miejscu w woj. mazowieckim.
Kozienice potrafią zauroczyć. To bez wątpienia miejsce, które warto odwiedzić.
Serdecznie zapraszamy