Ład i porządek
Dla większości z nas dbałość o porządek na własnym podwórku (o ile taki posiadamy) jest naturalną potrzebą. Nie jest to jednak jedynie wewnętrzne przekonanie, ale również uregulowany prawnie obowiązek.
Właściciele nieruchomości są obowiązani do posiadania pojemników służących do zbierania odpadów komunalnych (czyli odpowiednich koszów na śmieci). Nadto jeżeli na danym terenie istnieje sieć kanalizacyjna, właściciel nieruchomości ma obowiązek przyłączyć do niej działkę. Poza porządkiem na samej nieruchomości, pamiętać należy również o chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości. Należy bowiem uprzątać je z błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń.
Każda z gmin posiada swój odrębny regulamin utrzymania czystości i porządku, który reguluje m.in. sposób, częstotliwość i zasady zbierania powstałych na terenie nieruchomości odpadów, jak również precyzuje obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie dbania o porządek i czystość.
Segregacja odpadów
Segregacja odpadów komunalnych (śmieci wytworzonych w domach) to przede wszystkim selekcja i zbieranie odpadów, prowadzona z podziałem na 5 podstawowych frakcji do specjalnie oznakowanych pojemników. Segregacja odpadów jest jedną z metod ograniczenia ilości odpadów podlegających utylizacji. Ale segregacja to przede wszystkim działanie na rzecz ekologii.
A to dlatego, że dzięki segregacji sporą część odpadów można poddać recyklingowi – dać im drugie życie.
Oprócz tego, że odpady odbierane są sprzed posesji, to można je również przekazać do PSZOK-u, który znajduje się w Kozienicach przy ul. Chartowej (czynny pn-pt 7.00-18.00 i w sob. 8.00-19.00, tel. 530 275 320).
Recykling zaczyna się w domu
Z produktami, które uległy recyklingowi spotykamy się na każdym kroku i każdy z nas może mieć swój wkład w to, czy dany odpad będzie ponownie wykorzystany do użytku. Wystarczy tylko odpowiednio segregować śmieci. Dzięki recyklingowi otrzymujemy np. opakowania, zabawki, meble ogrodowe, banknoty, fartuchy szpitalne, doniczki, słoiki, izolacje ścian, kafelki, kompost i wiele innych.
Daj drugie życie starym przedmiotom
Ostatnio modne jest samodzielne wyszukiwanie starych przedmiotów i ich renowacja -odnawianie. Dzięki takim (coraz powszechniejszym) praktykom możliwe jest maksymalne przedłużenie życia przedmiotów. To od nas zależy czy i w jaki sposób wykorzystamy stare meble. Może to być regał, szafa, krzesło, fotel, donica czy nawet ubranie. Sposobów na kreatywność jest wiele.
Oddaj, zamień, napraw
Jeśli nie potrzebujesz swoich mebli, bądź sprzętu RTV/AGD, oddaj go komuś, kto ich potrzebuje. Miej świadomość, że robisz dobry uczynek dla ŚRODOWISKA jak i drugiego człowieka.
a Ty jak kupujesz ?
Ze względu na coraz większy popyt na nowe produkty, ceny surowców i energii będą rosnąć. Zanim coś kupimy:
zastanówmy się czy określony przedmiot jest nam naprawdę bardzo niezbędny;
z jakiego materiału zakupiona rzecz jest wykonana i czy będzie nadawała się do recyklingu;
unikajmy produktów jednorazowych, a stawiajmy na produkty wielorazowego użytku.
Za sprawą efektywnego recyklingu oszczędzamy zużycie energii, wody, koszty wytworzenia nowych produktów, ograniczamy emisję gazów cieplarnianych. Dla przykładu ponowne użycie tony papieru przekłada się na oszczędność prawie 26,5 tys. litrów wody oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Czyste powietrze
„Zadbaj o swój kawałek nieba” jest hasłem przewodnim kampanii społecznej Ministerstwa Klimatu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pn. „Czyste Powietrze – zdrowy wybór!”
„Czyste Powietrze” to rządowy program dopłat dla właścicieli domów jednorodzinnych.
Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie lub uniknięcie pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery. W ramach programu można ubiegać się o dopłaty do wymiany starych kotłów na nowoczesne źródła ciepła, tj. węzeł cieplny, pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe (węgiel, biomasa), jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Nadzór nad realizacją programu sprawuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To do tej instytucji należy kierować wnioski o dopłaty, a pomoc w wypełnieniu takiego wniosku można uzyskać w naszym urzędzie, pok. 124, nr tel. 48 611 71 52.
Wymień kopciucha na piec 5 klasy
Gmina Kozienice wprowadziła swój program dopłat do wymiany źródeł ciepła. Dotychczas odbyły się dwie jego edycje, a w tym roku planowana jest trzecia. Program polega na dofinansowaniu dla właścicieli nieruchomości wymiany kotłów węglowych na kotły gazowe, elektryczne, na pelet, na pompy ciepła, na zakup pieca na ekogroszek spełniający normę klasy 5 lub przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zakup kolektorów słonecznych do CWU wraz z wymaganą automatyką.