Jezioro Kozienickie
Adres: ul. Bohaterów Studzianek 30 (Ośrodek Rekreacji i Turystyki KCRiS)
Wśród przepięknych krajobrazów lasu sosnowego znajduje się Ośrodek Rekreacji i Turystyki należący do Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu. Ośrodek, usytuowany w Kozienicach przy ul. Bohaterów Studzianek 30, zajmuje ogółem 11 ha powierzchni, posiada atrakcyjną ofertę turystyczną i sportową oraz miejsca noclegowe w pensjonacie, domkach campingowych i na polu caravaningowym.
Jednak największym jego atutem jest Jezioro Kozienickie, na którym zlokalizowano kąpielisko strzeżone, z przybrzeżną plażą oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Jezioro, leżące w północno-zachodniej części Kozienic, jest w rzeczywistości starorzeczem Wisły. Połączone jest w sposób okresowy niewielkim rowem z rzeką Zagożdżonką. Od strony północno-zachodniej w 2008 r. Jezioro Kozienickie połączono rowem z Jeziorem Opatkowickim (również starorzecze).
Jezioro Kozienickie ma kształt rogala. Największa głębokość to ok. 6 m, przy średniej 1,5-2,0 m. Szerokość jeziora dochodzi do 80 m, przy długości linii brzegowej 2,3 km. Zagospodarowanie brzegów jeziora jest zróżnicowane. Na południowo-zachodnim pasie brzegu o długości 450 m znajduje się skupisko działek pracowniczych z niewielkimi domkami letniskowymi. Na brzegu południowym rośnie las sosnowy, otaczający ośrodek wypoczynkowy (pas o długości 250 m). W tym miejscu zlokalizowany jest też amfiteatr. Południowo-wschodni brzeg o długości ok. 410 m zajmują łąki. Na północnym brzegu zbiornika występują trzcinowiska, roślinność krzewiasta i drzewiasta.
Kąpielisko „Kozienice”, którego organizatorem jest Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu, ul. Legionów 4, 26-900 Kozienice, znajduje się na południowym brzegu zbiornika. Usytuowane jest w sąsiedztwie plaży o szerokości maksymalnej 15 m i długości 70 m. Posiada pomost drewniany zbudowany do celów rekreacyjnych, wysunięty w głąb wody na około 33 m przy szerokości 65 m. W pobliżu plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego (czynna w sezonie). Na zbiorniku można pływać łodziami wiosłowymi, rowerami wodnymi i kajakami. Największą popularnością cieszą się kajaki i rowery wodne, z racji możliwości ich wypożyczenia. Powierzchnia dużego basenu wynosi 1127 m², małego basenu – 490 m², a brodzika – 207 m². Teren kąpieliska jest ogólnodostępny i bezpłatny, wyznaczona jest strefa w wodzie (pomosty, boje) oraz na lądzie (na plażę do rekreacji). W sezonie, w godzinach otwarcia (10.00 – 18.00) na kąpielisku przez 7 dni w tygodniu dyżurują ratownicy WOPR, którzy dysponują ratowniczą łodzią motorową. Kąpielisko oznakowane jest flagą WOPR, wyposażone w tablicę informującą o bezpieczeństwie i zachowaniu się na obiekcie, posiada też tablicę o aktualnym stanie pogodowym (temperatura wody i otoczenia). Z kąpieliska dziennie korzysta około 300 osób.
Rezerwat "Źródło Królewskie"
Położenie: 9,5 km od centrum miasta, poruszając się szlakiem niebieskim
Ścieżka "Królewskie Źródła" stanowi element programu edukacji leśnej Nadleśnictwa Kozienice. Jej usytuowanie w pobliżu rezerwatu "Źródło Królewskie" pozwala na poznanie większości zagadnień związanych z gospodarką leśną i charakterystyką przyrodniczą Nadleśnictwa. Wędrując po ścieżce doznamy wielu estetycznych wrażeń, poznamy wyjątkowo piękne zakątki przyrody, spotkamy bobry i ślady ich bytowania, napijemy się wody z "Królewskiego Źródełka", dowiemy się jak wzrasta las i jak go chronić przed szkodliwymi czynnikami środowiska.
Ścieżka stanowi element programu edukacji leśnej Nadleśnictwa Kozienice.
Jej usytuowanie w części rezerwatu „Źródło Królewskie” pozwala na poznanie większości zagadnień związanych z gospodarką leśną i charakterystyką przyrodniczą Nadleśnictwa. Nazwa ścieżki nawiązuje do uroczyska „Królewskie Źródła” będącego jednocześnie rezerwatem przyrody.
Ścieżka przebiega przez drzewostany leśne leśnictwa Kociołki, na około 500 mb, na terenie rezerwatu „Źródło Królewskie” biegnie wzdłuż rzeki Zagożdżonki. Odcinek ten został wyposażony w specjalnie zbudowane drewniane pomosty umożliwiające zwiedzanie siedlisk łęgowych rezerwatu bez szkody dla przyrody. Długość całkowita ścieżki wynosi ok.3 km (jest ona dostępna na całej długości dla osób ze specjalnymi potrzebami w zakresie niepełnosprawności ruchowej), a jej przejście zajmuje ok. 2-3 godzin.
Na trasie ścieżki znajduje się 12 przystanków tematycznych. Na początku trasy znajduje się parking leśny (przy drodze 737 Radom-Kozienice oraz obelisku ku pamięci Strzelców Kaniowskich) z tablicą informacyjną i mapą sytuacyjną.
Dalej prowadzi asfaltowy dojazd pożarowy nr 302 o długości 3 km, udostępniony dla ruchu pieszo-rowerowego z przystankami tematycznymi i ławeczkami w miejscach postoju.
Integralną częścią ścieżki jest polana piknikowa zaopatrzona w infrastrukturę turystyczną, tj. wiatę edukacyjną, ławki, stoły, wyznaczone miejsce do palenia ogniska, tablice informacyjne i rzeźbę króla Władysława Jagiełły. Korzystanie z polany piknikowej odbywa się na podstawie odrębnego Regulaminu.
Obok polany piknikowej znajduje się szlak konny dla miłośników jazdy konnej, która wiedzie od miejscowości Kociołki poprzez tereny leśne aż do polany piknikowej „Królewskie Źródła”, gdzie znajduje się przystanek dla koni (koniowiąz) z tablicami informacyjnymi i mapą.
Jednocześnie istnieje możliwość odpłatnego dojazdu do polany piknikowej pojazdami zaprzęgowymi konnymi, specjalnie wyznaczoną do tego celu odrębną trasą.
Mając na uwadze konieczność zapobiegania zagrożeniom wypadkowym oraz wychodząc naprzeciw potrzebom osób ze specjalnymi potrzebami, Nadleśnictwo Kozienice wyznaczyło alternatywny dojazd do polany piknikowej, (dla osób legitymujących się posiadaniem stosownych uprawnień). Dojazd prowadzi od drogi 737 w kierunku miejscowości Nowiny/Kociołki, a następnie wjazd do lasu w leśnictwie Kociołki oznaczoną drogą gruntową aż do „Królewskich Źródeł”. Dojazd jest na stałe oznakowany tablicami informacyjnymi.
Ścieżka został oznaczona tablicami z kodami QR umożliwiającymi samodzielne zwiedzanie ścieżki.
Leśnicy zapraszają!
Ścieżka dydaktyczna Królewskie Źródła
Punkt widokowy "Kępeczki"
Położenie: teren Doliny Środkowej Wisły – w. Kępeczki
Punkt widokowy „Kępeczki” znajduje się ok. 8 km od centrum miasta. Jest to najlepsze miejsce znajdujące się na obszarze ostoi kozienickiej objętym programem NATURA 2000, z którego można podziwiać ostatnią z dużych rzek europejskich, która zachowała swój naturalny charakter rzeki roztopowej z licznymi wyspami.
Punkt widokowy „Kępeczki” znajduje sie na terenie Doliny Środkowej Wisły, mezoregionu fizycznogeograficznego położonego na terenie dwóch województw: mazowieckim i lubelskim, obejmujący odcinek Wisły pomiędzy Dęblinem a Płockiem. Region graniczy od północy z Równiną Wołomińską i Kotliną Warszawską, od zachodu z Równiną Warszawską i Równiną Kozienicką od wschodu z Równiną Garwolińską i Wysoczyzną Żelechowską, a od południa z Pradoliną Wieprza, Wysoczyzną Lubartowską i Małopolskim Przełomem Wisły, stanowiącym naturalne przedłużenie regionu ku południu.
Na tym obszarze został zachowany naturalny, roztokowy charakter rzeki z licznymi wyspami, starorzeczami i kanałami bocznymi. Wyspy występują tu w zróżnicowanej formiei różnych stadiach sukcesji: od piaszczystych łach po wyspy pokryte roślinnością zielną i zaroślami wierzbowo-topolowymi. Znaczna część wysp objęta jest ochroną rezerwatową (na terenie ostoi zostało utworzonych 13 rezerwatów) lub włączona w obszary chronionego krajobrazu. Brzegi rzeki porośnięte są zaroślami wikliny, łąkami i pastwiskami lub zostały wzięte pod uprawę. Na niektórych odcinkach pozostały tu fragmenty reliktowych nadrzecznych lasów łęgowych: wiązowych, wierzbowych i topolowych. Punkt widokowy „Kępeczki” to również doskonałe miejsce do obserwacji ptaków tj.: siweczka obrożna i rzeczna, rybitwa rzeczna i białoczelna, oraz brzęczka czy strumieniówkę.