Środa, 29 maja 2024
Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
pochmurno
22°C

Sztandar dla Kozienic na 475-lecie Miasta

Uroczystość nadania sztandaru Gminie Kozienice odbyła się w piątek, 5 kwietnia 2024 r. Wydarzenie było częścią obchodów, przypadającego w tym roku, jubileuszu 475-lecia Miasta Kozienice. Jak podkreśla burmistrz Piotr Kozłowski, obok takiej rocznicy nie można było przejść obojętnie, a nadanie sztandaru uznano za możliwie najbardziej zaszczytny sposób upamiętnienia jubileuszu:

  • Sztandar w tradycji narodu polskiego, uosabia więzi ludzi i reprezentuje najwyższe wartości: tradycję, godność i honor. Tym wyjątkowym gestem, symbolicznie łączymy przeszłość z teraźniejszością, tworzymy pomost ku przyszłości i trwale zapisujemy rok obchodów 475-lecia w historii naszej wspólnoty.

Ważną dla lokalnego samorządu uroczystość nadania sztandaru rozpoczęła msza św. w intencji mieszkańców, odprawiona w Kościele pw. Św. Krzyża w Kozienicach. Msza koncelebrowana była przez księży proboszczów obu kozienickich parafii, tj. księdza Władysława Sarwę oraz księdza Dariusza Sałka, a także proboszcza parafii w Brzeźnicy księdza Juliana Zająca, w liturgię słowa włączył się burmistrz Piotr Kozłowski, oprawę muzyczną zapewniła orkiestra OSP w Kozienicach. Poza tradycyjnym obrządkiem, uroczystym elementem mszy świętej było poświęcenie sztandaru przez kozienickich księży. Kolejna część wydarzenia odbyła się w Centrum Kulturalno-Artystycznym. W obecności obecnych i byłych samorządowców, sołtysów, przewodniczących osiedli, przedstawicieli państwowych i samorządowych instytucji, jednostek, firm i organizacji pozarządowych z terenu gminy, przedstawicieli OSP oraz mieszkańców i przyjaciół gminy odbyło się oficjalne przekazanie sztandaru. 

Na ręce burmistrza Piotra Kozłowskiego sztandar przekazali Przewodniczący Rady Miejskiej w Kozienicach Rafał Sucherman wraz z Zastępcą Arturem Materą, następnie sztandar został przekazany pocztowi sztandarowemu, w skład którego Burmistrz powołał pracowników Urzędu Miejskiego w Kozienicach. Przyjmując sztandar burmistrz podkreślał znaczenie i symbolikę wydarzenia:

  • W czasie, w którym na świecie jest tak wiele niepokoju, należy podkreślać potrzebę zgody i jedności. (…) Pod sztandarem, pragniemy jednoczyć się we wszystkich sprawach, które wymagają współdziałania i zgody, chcemy łączyć mieszkańców, wzmacniać samorządność oraz wspólnie i wytrwale rozwijać naszą małą Ojczyznę.  

Po oficjalnej prezentacji sztandaru miały miejsce okolicznościowe przemówienia oraz jubileuszowe gratulacje. Miłym momentem uroczystości było wręczenie zgromadzonym wybitych na okoliczność jubileuszu 475-lecia Miasta pamiątkowych medali. 

  • Mówiąc o Kozienicach trzeba mówić o historii ludzi, które przez wieki to miasto budowali, o ludziach, którzy oddali swoje życie w jego obronie, o ludziach, którzy to miasto tworzą współcześnie (…). Niezliczenie wiele osób na przestrzeni 475-lat wpisało się w pejzaż naszego miasta. Są postacie bardzo znane, jest też wiele anonimowych, niezaprzeczalnie każdy swoim życiem wpłynął na kształt dzisiejszych Kozienic – przemawiał Burmistrz – Wyrażam wdzięczność wszystkim Państwu tu zgromadzonym, wszystkim oglądającym transmisję z wydarzenia – razem tak różni, z tak różnymi pomysłami, z sukcesem tworzymy kozienicką społeczność. Dziękuję wszystkim Państwu za codzienną pracę na rzecz naszego miasta i gminy.

Uroczystość uświetnił występ trzech tenorów koncertujących pod nazwą „Tre Voci”. Jak podkreślali uczestnicy wydarzenia - jubileuszowy rok jest piękną lekcją historii o mieście i zobowiązaniem do kreowania jego dobrej przyszłości.   

Zgodnie z zapowiedzią w roku obchodów „475-lecia Miasta Kozienice” gmina i podległe jednostki organizować będą szereg ciekawych inicjatyw. Informacje o wszystkich wydarzeniach towarzyszących obchodom jubileuszu miasta publikowane są na stronie internetowej  kozienice.pl, w mediach społecznościowych oraz w gablotach informacyjnych na terenie gminy.

Galeria zdjęć

5 3 6 8 9 11 13 14 15 16 33 37 39 40 42 48 65 68 69 96 114
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.

Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.