Wtorek, 23 lipca 2024
Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
pochmurno
25°C

Ranking „Gmina Dobra do Życia” - Kozienice w czołówce na Mazowszu

Serwis Samorządowy PAP ogłosił pełne wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, pokazującego jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Gmina Kozienice zajęła 1. miejsce w województwie mazowieckim w kategorii gminy z siedzibą powiatu ziemskiego (23 samorządy). Bez podziału na poszczególne kategorie Kozienice zajęły 1. miejsce w subregionie radomskim (62 samorządy) i 43. pozycję na Mazowszu (314 samorządów). Gmina poprawiła także swoją lokatę w rankingu krajowym zajmując 309. miejsce - w roku 2021 było to miejsce 1072. (!).

  • Ranking „Gmina Dobra do Życia” jest cenną informacją dla samorządu gminy. To kolejny, niezależny ranking w którym jesteśmy wysoko oceniani – komentuje ranking burmistrz Piotr Kozłowski i dodaje - 1. miejsce w subregionie i wysoka pozycja w województwie potwierdzają atrakcyjność naszej Gminy oraz świadczą o wysokim stopniu zaspokojenia potrzeb mieszkańców w porównaniu do innych samorządów.

Jak dokładnie przedstawia się lokata Kozienic na tle innych samorządów z naszego regionu i województwa? Najrzetelniej zobrazuje to porównanie gmin w ujęciu ogólnopolskim i wojewódzkim. Kozienice w rankingu ogólnopolskim są na miejscu 309., a w wojewódzkim na pozycji 43. - (309/43). Ww. dane dla najbliższych w stosunku do Kozienic miast subregionu radomskiego przedstawiają się następująco: Białobrzegi 542/64, Głowaczów 1563/134, Grójec 645/70, Lipsko 2373/280, Magnuszew 1760/160, Pionki 739/76, Przysucha 1564/135, Szydłowiec 1974/189, Warka 1177/103, Zwoleń 1424/121 i Radom 815/79. 

  • W rankingu oceniano wszystkie polskie gminy - łącznie 2477. Te same wskaźniki zastosowano dla każdego z badanych samorządów, czyli w ten sam sposób oceniano Kozienice, Garwolin, Kazanów, Radom, Warszawę, Lublin czy Kraków – mówi burmistrz Piotr Kozłowski - Tym bardziej awans naszej gminy o 763. pozycje w Polsce i 53. w województwie mazowieckim jest dobrym świadectwem dla naszych dotychczasowych działań, dla zaproponowanego przeze mnie, a przyjętego przez Radę kierunku rozwoju, a jednocześnie optymistyczną prognozą na kolejne lata – dodaje burmistrz. 

W krajowej czołówce rankingu numerem jeden, jak w przypadku wielu innych rankingów jest Kleszczów (łódzkie), miejsca drugie i trzecie zajmują kolejno Osielsko (kujawsko-pomorskie) i Podkowa Leśna (mazowieckie), Warszawa jest na pozycji 10. 

Jak powstał ranking?

Ranking badający jakość życia w gminach oparto na 63 wskaźnikach, dobranych we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk. Wśród badanych czynników są te dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji, a także aktywności społecznej. Są też takie, na które samorządy nie mają wpływu lub trudno je zmienić, ale na jakość życia oddziałują - np. usłonecznienie, klimatyczny bilans wodny czy też walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem tworzą Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

„Gminy Dobre do Życia”, przedstawiono w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Ranking „Gmina dobra do życia” dostępny jest na stronie: www.samorzad.pap.pl

 

1

 

 2 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.

Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.