Kozienickie obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
W sobotę 11 listopada Kozienice uczciły 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody zostały zorganizowane wspólnie przez Gminę Kozienice i Powiat Kozienicki.
Pierwszym punktem uroczystości było oddanie hołdu poległym za wolną Ojczyznę, na cmentarzu kozienickim, przy Kwaterze Legionistów. Drugim punktem uroczystości była msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Świętej Rodziny w Kozienicach. W mszy uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli oraz mieszkańcy Ziemi Kozienickiej.
Po mszy, licznie zebrani, prowadzeni przez kawalerzystów ze Szwadronu Ziemi Kozienickiej im. Majora Jerzego Sas-Jaworskiego z Garbatki-Letnisko oraz Orkiestrę Dęta OSP z Kozienic, przemaszerowali ulicami miasta na plac przy Pomniku Niepodległości. Tu uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego, po czym odmówiona została wspólna modlitwa. Następnie przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali organizatorzy uroczystości, tj. Piotr Kozłowski Burmistrz Gminy Kozienice oraz Krzysztof Wolski Starosta Powiatu Kozienickiego.
- Nasi przodkowie, mimo ogromnych represji, mimo różnic jakie panowały w społeczeństwie, potrafili współpracować, walczyć o wspólne cele - a marzyli o wolnej Polsce, o prawie posługiwania się swoim językiem, o prawie decydowania samemu o swoich losach. Dlatego stworzyli przestrzeń – przestrzeń zgody i współpracy – i dzięki temu odzyskali niepodległość. Na ołtarzu wolności Polacy wielokrotnie kładli swoje życie, krew i niedolę. Ofiary jako naród ponosiliśmy długo, zbyt długo, bo ponad 123 lata – przemawiał do zgromadzonych burmistrz Piotr Kozłowski – Dziś, pamiętając o tej chwalebnej, ale i dramatycznej przeszłości, żyjąc w wolnej niepodległej Polsce, pochylamy głowy przed bohaterami tamtych czasów. Przed ludźmi szabli i pióra, przed powstańcami i zwolennikami pracy organicznej, przed tymi, którzy o walczyli o niepodległość i przed tymi, którzy potrafili ją umacniać. Dziękujemy za ich ofiarność, poświęcenie i patriotyczny entuzjazm – mówił burmistrz.
W swym wystąpieniu burmistrz nawiązał też do 160. rocznicy powstania styczniowego i walk jakie stoczyli powstańcy także na Ziemi Kozienickiej. Burmistrz mówił też o wojnie na Ukrainie i Bliskim Wschodzie oraz o związanych z tym konsekwencjach. Podkreślał, że o wolność należy dbać, bo dla nas współczesnych jest wyzwaniem:
- Historia pokazała, że jako naród potrafimy się jednoczyć i wspólnie walczyć, ważne jest jednak abyśmy potrafili się jednoczyć nie tylko w obliczu zła i zagrożenia, ale aby ta jedność i współpraca były obecne każdego dnia, nawet wtedy gdy jest dobrze, właśnie po to, by to „dobrze” trwało jak najdłużej – podkreślał burmistrz.
Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem przez przybyłe delegacje, wśród których byli reprezentanci: władz samorządowych Gminy Kozienice na czele z burmistrzem Piotrem Kozłowskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Rafałem Suchermanem, Samorządu Powiatu Kozienickiego na czele ze starostą Krzysztofem Wolskim i przewodniczącym Rady Powiatu Włodzimierzem Stysiakiem, przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, zarządu i związków zawodowych Enei Wytwarzanie, placówek oświatowych, związków zawodowych oświaty, instytucji kultury, zakładów pracy, harcerzy, ugrupowań politycznych, organizacji i stowarzyszeń pozarządowych. W sumie wiązanki i znicze złożyło ponad 40 delegacji. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, harcerze ze szczepu kozienickich drużyn harcerskich „Cień” oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.
Uroczystość przed pomnikiem zakończyło odegranie przez Orkiestrę Dętą OSP jednej z najbardziej znanych pieśni legionowych „ My I brygada”. Dla uczestników uroczystości Gmina Kozienice przygotowała też niespodziankę w postaci bezpłatnych egzemplarzy nowo wydanej publikacji, pt. „Kozienicka Panorama Historii”.
Ostatnim punktem rocznicowych obchodów był koncert „Niepodległa Nuta”. Na scenie Sali kameralnej w Centrum Kulturalno-Artystycznym wystąpili indywidualnie uczniowie i nauczyciele oraz zespół Kozienickie Smyczki i chór Belcanto. W trakcie koncertu nie zabrakło znanych utworów polskich kompozytorów m.in. Fryderyka Chopina oraz pieśni patriotycznych.
Uczestnicy oficjalnych, kozienickich obchodów Święta Niepodległości zakończyli uroczystości z poczuciem dumy i radości, a w głowach wybrzmiewały przytoczone przez burmistrza słowa św. Jana Pawła II „wolność nie jest nam dana, a zadana”.