Logo Miasta Kozienice
Powróć do: EKO-KOZIENICE

Zieleń

Chwalcie łąki

Zachęcamy społeczność lokalną do zmiany zielonych trawników w kwietne łąki. Co zrobić?
To proste. Ograniczamy częstotliwość koszenia na wybranym terenie, by umożliwić wzrost bylinom i trawom łąkowym, bądź kupujemy gotową mieszankę nasion łąkowych. Kosimy je jedynie 1-2 razy w roku w terminie wiosennym i/lub jesiennym. Łąki kwietne sprawdzą się w parkach, ogrodach, sadach, pasiekach, w donicach, na pasach zieleni i poboczach jak i w zdegradowanych terenach.

Kto pierwszy?
Za łąką kwietną przemawia  wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim wiąże się z tym mniejsze zużycie wody w naszych gospodarstwach domowych (w szczególności w okresie wiosenno-letnim).
Są łatwe w utrzymaniu, oszczędzają czas i pieniądze oraz zasoby przyrody. Wpływają na szybsze wychładzanie powierzchni w porównaniu z betonem czy asfaltem, dzięki czemu łagodzą efekt wysp ciepła i redukują miejski hałas.
Dzięki roślinom łąkowym rozwija się mocny system korzeniowy, który wspiera dotlenianie podłoża. Dla nas – społeczności lokalnej, są szansą możliwą do wykorzystania w strukturze zieleni miejskiej zarówno ze względów różnorodności biologicznej jak i edukacyjnych, społecznych czy ekonomicznych.

Jesteśmy bliżej natury
Łąki kwietne dostarczają pozytywnych wrażeń estetycznych dzięki bogactwu kolorów i zapachów. Część bylin wydziela fitocydy mające działanie antybakteryjne i grzybobójcze np. tymianek, bodziszek, szałwia, piołun,  macierzanka, mietlica biaława.
Łąki kwietne dają schronienie i pożywienie wielu pożytecznym owadom: pszczołom miodnym i dzikim zapylaczom, takim jak trzmiele, motyle, pszczoły samotnice i  innych gatunków zwierząt. 

Jak pielęgnujemy łąkę kwietną?
Byliny i trawy łąkowe kosimy w momencie gdy wszystkie rośliny łąkowe przekwitną, następnie pozostawiamy siano na kilka dni, by  obeschło. To pozwoli na naturalne obsypanie się nasion, co w przypadku roślin wieloletnich umożliwi dosianie się ich i zwiększenie ilości roślin na naszej łące. Łąkę kwitnącą latem należy kosić do połowy czerwca na wysokość 10 cm. Powtórnie trzeba ją skosić w październiku po przekwitnięciu roślin.

Poradniki z zaleceniami i pielęgnacją łąk kwietnych:

www.laki.org.pl
www.lakikwietne.pl
https://wody.gov.pl/mala-retencja/kwietne-laki-na-okres-suszy/projekt-wod-polskich-laki-kwietne
https://youtu.be/U9uFzCJKN4k
https://youtu.be/iqfrHyedZVs
 

Zielona infrastruktura

Warto poruszyć niezmiernie ważną sprawę jaką jest zielona infrastruktura. Utrzymanie terenów zieleni poprzez ochronę i przywracanie naturalnych ekosystemów jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Bliskość natury może być nawet kluczowym elementem przy wyborze stałego miejsca zamieszkania.
Mówiąc „zielona infrastruktura” mamy na myśli wszystkie parki miejskie, skwery, zieleńce, zadrzewienia, place zabaw, otwarte obiekty sportowe i wiele innych.

Lubisz zielone?
Tereny zieleni stanowią podstawowy element „zielonej infrastruktury” miasta. Tak jak infrastruktura techniczna, pełnią istotną rolę dla poprawy warunków życia w mieście. Świadomie zaplanowany system zieleni miejskiej pomaga m.in. w przewietrzaniu się miasta, czy  usprawnieniu funkcjonowania miejskich ekosystemów.
Dlatego też rolą drzew, krzewów i rabat kwiatowych jest zmniejszenie narażania
w przestrzeni miejskiej na podtapianie i powodzie. W miejscach gdzie okresowo może występować deficyt wody lub jej nadmiar drzewa i roślinność zwiększają zdolności gruntów do infiltracji wody i jej magazynowania.
Szata roślinna nawilża i oczyszcza powietrze oraz ułatwia retencjonowanie wody i obniża temperaturę w czasie upałów. Pomaga w ograniczaniu emisji CO2 , czy w ogóle przeciwdziała negatywnym skutkom postępującej urbanizacji.

Projekty działań przyczyniające się do zwiększenia zielonej infrastruktury w mieście:

tworzenie miejsc tożsamości ekologicznej i enklaw dla zwierząt,
wprowadzanie w przestrzenie miejskie więcej rodzimych gatunków drzew
i eliminowanie inwazyjnych gatunków,
rewitalizowanie już istniejących parków, skwerów, zieleńców, ulicznych drzew,
tworzenie terenów zielonych w miejscach nowo powstałych osiedlach,
tworzenie zielonych tarasów, zielonych dachów, pokryte roślinnością fasady, wewnętrzne i zewnętrzne ogrody, ściany porośnięte roślinnością,
aktywizacja mieszkańców poprzez włączenie się do wspólnego zazielenienia miasta,
 

Źródła edukacyjno - informacyjne:

Film „Ekoporadnik”:   https://youtu.be/BVUUgeKMZeA 
www.chronmyklimat.pl