Logo Miasta Kozienice
Powróć do: Insygnia

Zasady eksponowania flagi państwowej przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Kozienicach

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o Godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych  (Dz. U. z 2024 r. poz. 155 ze zm.)  Flagę Państwową Rzeczpospolitej Polskiej  podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsca obrad. Do wywieszania flagi zobowiązane są organy administracji rządowej i inne organy państwowe, państwowe jednostki organizacyjne, a także organy jednostek samorządu terytorialnego 
i samorządowe jednostki administracyjne. 

Obowiązkowe wywieszanie flagi odbywa się szesnaście razy w roku:

  • 14 lutego - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej; 
  • 19 lutego - Dzień Nauki Polskiej; 
  • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”;
  • 24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką; 
  • 14 kwietnia - Święto Chrztu Polski; 
  • 1 maja –Święto Pracy;
  • 2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej;
  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja;
  • 8 maja - Narodowy Dzień Zwycięstwa; 
  • 20 czerwca - Narodowy Dzień Powstań Śląskich; 
  • 12 lipca - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej; 
  • 1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego; 
  • 31 sierpnia - Dzień Solidarności i Wolności;
  • 9 października - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych;
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości;
  • 27 grudnia - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

 

Dodatkowo na budynkach będących siedzibami władz samorządowych flagę państwową podnosi się również podczas sesji organów stanowiących, a także w dni rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym.