Logo Miasta Kozienice

XX. Dożynki Powiatowo- Gminne – Ryczywół 2024

Za nami XX. Dożynki Powiatowo- Gminne – Ryczywół 2024

18 sierpnia w Ryczywole, w Gminie Kozienice, odbyły się XX. Dożynki Powiatowo- Gminne. Uroczystość rozpoczęła msza święta, w kościele pw. św. Katarzyny w Ryczywole, pod przewodnictwem biskupa radomskiego Marka Solarczyka, z udziałem proboszcza ryczywolskiej parafii ks. Mieczysława Piaska, mieszkańców Gminy Kozienice i Powiatu Kozienickiego, parlamentarzystów, przedstawiciela Wojewody Mazowieckiego, przedstawicieli władz samorządowych Gminy Kozienice, Powiatu Kozienickiego, Gminy Garbatka-Letnisko, Gminy Głowaczów, Gminy Gniewoszów, Gminy Grabów nad Pilica, Gminy Magnuszew i Gminy Sieciechów oraz zaproszonych gości.

Po mszy poświecono wieńce reprezentujące gminy powiatu oraz kosze z plonami z rodzinnych ogrodów działkowych. Następnie utworzono korowód dożynkowy, który prowadzony przez Orkiestrę Dęta OSP z Kozienic pod batutą Zygmunta Juśkiewicza, przeszedł na plac OSP. Po odegraniu przez orkiestrę hymnu państwowego, oficjalnego otwarcia uroczystości dokonali gospodarze Dożynek: Burmistrz Gminy Kozienice Mariusz Prawda i Starosta Powiatu Kozienickiego Krzysztof Wolski. Symboliczny bochenek chleba na ręce gospodarzy przekazali starostowie dożynek: Klaudia Szewc i Krzysztof Karaś. Następnie Burmistrz i Starosta wraz ze swoimi Zastępcami, Przewodniczącymi Rady Miejskiej i Rady Powiatu oraz Wójtami i Burmistrzami pozostałych gmin powiatu, podzielili chleb między zgromadzonych. W tym czasie pieśni dożynkowe prezentował Klub Seniora „Złota Jesień”.

Podczas wystąpień, zarówno burmistrz jak i starosta dziękowali rolnikom za trud codziennej pracy:  

- W imieniu własnym i całego Samorządu Gminy Kozienice, pragnę wyrazić szacunek i wdzięczność wszystkim rolnikom, sadownikom i hodowcom z terenu Ziemi Kozienickiej. Państwa spracowane dłonie dowodzą jak wiele trudu towarzyszy Waszej codziennej pracy, pracy - która jest jednocześnie życiową misją – mówił burmistrz Mariusz Prawda - O Waszej działalności, o Waszych obowiązkach można mówić wiele, jednak to Wy sami najlepiej wiecie, ileż to czasu, zaangażowania, poświęcenia i wyrzeczeń jest potrzebne, by w naszych domach pojawiła się żywność. (…) Choć świat się zmienia, to niezmiennie Państwa praca jest podstawą ludzkiej egzystencji – i nic i nikt tego nie przekreśli.

Gospodarze Dożynek przekazali również podziękowania wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w organizację wydarzenia, licznym partnerom i sponsorom.

Życzenia rolnikom przekazali też zaproszeni goście, posłowie: Marek Suski, Anna Kwiecień, Zbigniew Kuźmiuk, Radosław Fogiel, Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek i Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Magdalena Murawska. Odczytano również listy okolicznościowe od posła Mirosława Maliszewskiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz poinformowano, że w związku z uroczystością listy z życzeniami dla rolników przesłali także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski i senator Stanisław Karczewski.  

Kolejnym punktem programu było wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa”, nadanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z Gminy Kozienice otrzymali je: Sylwia Kuśmierczyk i Damian Antoniak.

Tradycyjnie, podczas Dożynek odbyły się też konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i kosz dożynkowy. Rozstrzygnięto też i wyłoniono zwycięzców konkursów przygotowanych przez KRUS i Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W dalszej części nie zabrakło występów artystycznych. Zgromadzeni mieli okazję pośpiewać wspólnie z kozienickim zespołem „Relaks”, potańczyć przy występach zespołów ludowych „Królewskie Źródła” i „Słowiczanki”, a także posłuchać muzyki rozrywkowej i popularnej w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej w Kozienicach. Było też coś dla miłośników disco polo czyli występ zespołu „Piękni i Młodzi” z charyzmatyczną wokalistka Magdaleną Narożną. Wieczór zakończono zabawą taneczną. Tu artystycznych wrażeń dostarczył zespół Astar, czyli grupa młodych, zdolnych muzyków, którzy zaserwowali najbardziej znane i lubiane utwory muzyki rozrywkowej.

Oprócz głównych wydarzeń podczas tegorocznych dożynek swoje stoiska prezentowały stowarzyszenia, firmy i instytucje działające na rzecz rolnictwa. Można było skosztować dań przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, nie zabrakło też rękodzieła, lokalnych wydawnictw i atrakcji dla najmłodszych. Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Kozienice i Powiat Kozienicki oraz gminy powiatu kozienickiego przy współpracy z licznymi przedsiębiorcami ziemi kozienickiej, jednostkami, stowarzyszeniami i organizacjami. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Mazowiecki i Marszałek Województwa Mazowieckiego. 

ORGANIZACJĘ XX. DOŻYNEK POWIATOWO-GMINNYCH WSPARLI: 

Zakład Mleczarski Obory Sp. z o.o. Grupa Lactalis producent marki Jovi Jogurty; Greenvolt Power Poland sp. z o.o; Polskie Pomidory S.A; Enea Wytwarzanie Sp. z o.o.; GAZ-SYSTEM S.A; Mazowiecka Izba Rolnicza; Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; MODR Warszawa; Elgis-Garbatka Sp. z o.o.; Expol - transport i spedycja; Grzegorz Gordat – Plecionkarstwo artystyczne; Kozienickie Centrum Budowlane "Trans-Bud" Arkadiusz Pałczyński; Kwiaciarnia Aneta Tęcza; Mydlarnia "Powrót do Natury"; Ośka Karol. Usługi dźwigowo-podnośnikowe; PComp3000.pl; Piekarnia Kowalczyk, Grabów nad Pilicą; PKO Bank Polski; POLMAX DOM I OGRÓD; PTH IVAX - Skład Opału - Transport i Logistyka Ryczywół; Sklep ogrodniczy „Wioletta”; Sklep ogrodniczy Włodzimierz Kowalski; Soledo Mariusz Pająk; Sołectwo Ryczywół, Violetta Bączek - przewóz osób; Winnica Wieczorków; WiR Ozimek Kozienice; Wojtpol sp.j.; Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach , oddział Kozienice; Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Kozienice: KGW  „Babeczki z pieprzem i solą” Nowej Wsi, KGW „Psarzanki” w Psarach, KGW „Rudzianki” w Rudzie, KGW w Świerżach Górnych; Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gmin Powiatu Kozienickiego: KGW „Basinowianki” w Basinowie, KGW „Głusiec”, KGW „Łękawica”, KGW „Marusie” w Studziankach Pancernych, KGW „Sarenki” w Sarnowie, KGW „Słowickie Dziewczyny” w Słowikach Folwark, KGW „Zakrzewianki” w  Zakrzewie; Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka; Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego; Ognisko Pracy Pozaszkolnej "Ogród Jordanowski" w Kozienicach; Szkoła Muzyczna I st. W Kozienicach; OSP Ryczywół; OSP Świerże Górne; OSP Wola Chodkowska. 

Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli: Biuletyn Informacyjny Starostwa Powiatowego w Kozienicach Nasz Powiat, Kozienice24, Radio Plus Radom, telewizja lokalna Kronika Kozienicka, TVNP Nasz Powiat.

 

Galeria zdjęć

DSC00152 DSC00197 DSC00232 DSC00234 DSC00236 DSC00244 DSC00247 DSC00292 DSC00312 DSC00319 DSC00380 DSC00718 DSC00733 DSC00919 DSC00933 DSC00941 DSC00970 DSC00978 Messenger_creation_800d02fd-e0ac-43f3-bac0-b36ff0102523 Messenger_creation_924fe60c-72dd-437f-b93a-fc564d316f58 Messenger_creation_210120d3-8f73-4de9-b366-ae792cbec45e Serduszko
powrót do kategorii
Poprzedni

Pozostałe
aktualności